TRASH ART 2022
Az évente Magyarországon keletkező kb. 3,6 millió tonna települési hulladék azt jelenti, hogy fejenként napi 1 kg hulladékot termelünk. Itthon még mindig csak a hulladék kis százaléka kerül szelektív hulladékgyűjtőkbe és kb. több mint a fele pedig hulladéklerakóba.
A fenti helyzeten a legtöbb ország, globális szinten is változtatni szeretne, ezért a fenntartható jövő egyik hívószava a körforgásos gazdaság, ami a termékek életciklusának meghosszabbításáról, a hosszú távú terméktervezésről, a javíthatóság és tartósság fontosságáról szól.
Ezzel cseng egybe a Trash Art Magyarország, valamint a Trash Art 2022-es programját szervező, Hybridart, illetve az izgalmas upcycling foglalkozásokat koordináló HybridCycle egyik kiemelt célja is, miszerint a hulladékban rejlő értéket és erőforrást meg kell látni, meg kell becsülni és minél magasabb szinten visszajuttatni a körforgásba.
ÍGY KÉSZÜL A TRASH ART!
2022-ben is a Gödöllői Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál egyik kiemelt programjaként folytatódik a Trash Art, azonban idén, egy kis csavarral, az alkotói tevékenység átkerül a fesztivál időpontjára és helyszínére, így a látogatók a gödöllői kastélynál végigkísérhetik egy trash art műalkotás születését, elkészítésének folyamatait. A művészeti munka Sinkovics Ede képzőművész, trash art művész szakmai vezetésével és fiatal művészek közreműködésével zajlik a három napos fesztiválon. Ismerjük meg a művészeti célú újrahasznosítás lehetőségeit és a “hulladék új életét”!
Mi következik a reklám után?!
A XXI. században ellepnek minket a reklámok és a webes, audiovizuális térhódítás ellenére is egyre szaporodnak a városokban és a települések közötti autóutak mentén az óriásplakátok, a gigantikus reklámanyagok az épületeken. A vállalati kommunikációban, brand menedzsmentben külön divíziók dolgoznak a social media kampányok, webes arculatok kidolgozásán, de láthatóan továbbra is jelentős mennyiségű összegeket különítenek el a cégek print, kültéri reklámhordozókra.
A precízen finomhangolt óriás kampányok jól működhetnek, az autókból látható épülethálók, molinók üzenetei célba érnek. De mi történik a kampányidőszak után? Mi lesz a zöldítést és a környezetkímélő technikai eszközöket reklámozó szintetikus dekorokkal? A válasz általában kevésbé innovatív és idilli, mint a hirdetések tartalma: hatalmas raktárak építése, bérlése a tárolásra, elhelyezés különböző szemét lerakatokban vagy éppen a végleges megsemmisítés, égetés.
Mostanra több vállalat kutatja a legjobb lehetőségeket a reklámhordozók fenntarthatóbb kezelésére, újrahasznosítására. Designerek, alkotók foglalkoznak az anyagok funkcionális, művészeti újratervezésével, amelynek köszönhetően a lejárt reklám szlogenek molinó táskákká, mesh-háló neszeszerekké, tolltartókká változhatnak. Aki keresi a megoldást, az meg is találja: így jutott hozzánk 2022-re több cég és rendezvény már nem használt épületháló és molinó készlete is, amiket művészeti célra hasznosítunk újra fenntartható művészeti programjaink során.
A nagymennyiségű reklámhordozó alkalmas alapanyaga lett a Trash Art 2022-es projektjének is, ahol egy állandó, aktuális kérdésre is választ kaphatunk: mi következik a reklám után? Avagy: mi a modern világ giga hulladékainak sorsa?